Układ stołu Europejskiej ruletki

W przeciwieństwie do koła amerykańskiej ruletki, europejskie koło ma 37 liczb, w tym tylko jedno zero. Znajduje się na nim jedno zielone pole oznaczone cyfrą 0.

Kolejność liczb na europejskim kole do ruletki również różni się od koła amerykańskiego. Oto kolejność liczb na europejskim kole do ruletki:

0, 32, 15, 19, 4, 21, 2, 25, 17, 34, 6, 27, 13, 36, 11, 30, 8, 23, 10, 5, 24, 16, 33, 1, 20, 14, 31, 9, 22, 18, 29, 7, 28, 12, 35, 3, 26.

Stolu Europejskiej ruletki

Zarówno europejski, jak i amerykański stół do ruletki wykorzystuje różnokolorowe żetony. Krupier zabiera żetony z przegrywających zakładów, gdy kulka wyląduje na odpowiednim polu.

Największe szanse na wygraną

Francuski uczony Blaise Pascal jest powszechnie uznawany za twórcę ruletki. Małe koło to tłumaczenie francuskiego słowa "roulette". Wartość żetonów w zarówno amerykańskiej, jaki i europejskie ruletce może wahać się od zaledwie kilkudziesięciu groszy do tysięcy złotych.

Ideą ruletki jest przewidywanie numeru, na którym wyląduje kulka. Istnieje klika opcji obstawiania, włączając w to tzw. wewnętrzne i zewnętrzne zakłady. Europejska ruletka to wersja z pojedynczym zerem, która oferuje największe szanse na wygraną.

Mniej znane reguły gry

Istnieje kilka ciekawych reguł europejskiej ruletki, które dodają grze dodatkowego dramatyzmu. Wśród nich jest zasada ‘la partage’, zgodnie z którą gracz traci jedynie 50% swojego zakładu, kulka zatrzyma się na zerze. Reguła ta ma zastosowanie jedynie do tzw. zakładów zewnętrznych, ale pozwala na zredukowanie przewagi kasyna do zaledwie 1.35%. Kolejny ciekawy przepis to reguła ‘en prison’, który ma zastosowanie, gdy kulka zatrzyma się na zerze. Sprowadza się do tego, że twój zakład zostaje zablokowany i będzie zwrócony bez wypłaty wygranej, jeśli twój numer wypadnie w kolejnym kręceniu.